JAKA Zu 12 Cobot
Product Features:
The self-weight is less than 41 kg, the bearing capacity is 12 kg and the working radius is 1327 mm.
Integral joints designed, make the robot easy to build and also to tear apart;
Higher payload, larger working radius, suitable for replacing heavy manual handling work, while taking into account the flexibility of deployment and ease of use;
No need of any safety fences, JAKA Zu 7 can realize tri-co interactions with operators, other robots and working environments.
Recommended industries and applications:
Automobile and Auto Parts, Advanced Manufacturing, Household Appliances, Food Packaging, etc.
Product Parameters

| Rated power | 500W | |
| Temperature range | 0-50℃ | |
| IP Specification | IP54 | |
| Installation | Installation at any angle | |
| Tool I/O | Digital input 2/Digital output 2/Analog input 1 | |
| Tool I/O power | 24V | |
| Base diameter | 188mm | |
| Material | Aluminum, PC | |
| Tool I/O size | M8 | |
| Cable length | 6m | |
| Package Size | 875×580×520(mm)(L×W×H) | |
| Robot | Work scope | Max speed |
| Joint 1 | ±270° | 120°/s |
| Joint 2 | -85°,+265° | 120°/s |
| Joint 3 | ±175° | 120°/s |
| Joint 4 | -85°,+265° | 180°/s |
| Joint 5 | ±270° | 180°/s |
| Joint 6 | ±270° | 180°/s |
| Max speed | / | 3m/s |
| Payload | 12kg |
| Weight (W cable) | 41kg |
| Work radius | 1327mm |
| Repeatability | ±0.03mm |
| Axis | 6 |
| Programming | Graphical programming, Free-drive |
| Teach pendant | MT(PAD/Mobile)APP |
| Collaborative operation | In compliance with GB 11291.1-2011 |
| Certificate | CR CE 15066 |
Control Box
Function introduction
| IP Specification | IP44 |
| Tool I/O | 16 digital input,16 digital output,2 analog input or output |
| I/O Power | 24V |
| Communication | TCP/IP, Modbus TCP, Modbus RTU |
| Power | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Cabinet Size | 410×307×235 (mm) (W×H×D) |
| Package Size | 600×325×400(mm)(L×W×H) |
| Weight (W cable) | 16kg |
| Material | Stainless steel |



Specifications
Scope and speed
Character