JAKA Zu 3 Cobot
Product Features:
Weight is 12kg, payload is 3kg, work radius is 626mm;
Integral joints designed, make the robot easy to build and also to tear apart;
Small and light, can adapt to small space installation, high precision density requirements of handling and assembly work;
No need of any safety fences, JAKA Zu 3 can realize tri-co interactions with operators, other robots and working environments.
Recommended industries and applications:
3C Electronics, Advanced Manufacturing, Education, New Business
Product Parameters

| Payload | 3kg |
| Weight (W cable) | 12kg |
| Work radius | 626mm |
| Repeatability | ±0.02mm |
| Axis | 6 |
| Programming | Graphical programming, Free-drive |
| Teach pendant | MT(PAD/Mobile)APP |
| Collaborative operation | In compliance with GB 11291.1-2011 |
| Certificate | CR, CE, 15066 |
| Robot | Work scope | Max speed |
| Joint 1 | ±270° | 180°/s |
| Joint 2 | -85°,+265° | 180°/s |
| Joint 3 | ±175° | 180°/s |
| Joint 4 | -85°,+265° | 220°/s |
| Joint 5 | ±270° | 220°/s |
| Joint 6 | ±270° | 220°/s |
| Max speed | Robot Base | 1.5m/s |
| Max speed | Of the tool end | 5.63m/s |
| Rated power | 150W |
| Temperature range | 0-50℃ |
| IP Specification | IP54 |
| Installation | Installation at any angle |
| Tool I/O | Digital input 2/Digital output 2/Analog input 1 |
| Tool I/O power | 24V |
| Base diameter | 129mm |
| Material | Aluminum, PC |
| Tool I/O size | M8 |
| Cable length | 6m |
| Package Size | 460×375×365(mm)(L×W×H) |
Electrical Cabinet
Function introduction
| IP Specification | IP44 |
| Tool I/O | 16 digital input,16 digital output,2 analog input or output |
| I/O Power | 24V |
| Communication | TCP/IP, Modbus TCP, Modbus RTU |
| Power | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Cabinet Size | 410×307×235 (mm) (W×H×D) |
| Package Size | 600×325×400(mm)(L×W×H) |
| Weight (W cable) | 12kg |
| Material | Stainless steel |



Character
Scope and speed
Specifications