JAKA Zu 7 Cobot
Product Features:
Weight is less than 22kg, payload 7kg,working radius is up to 819mm;
Integral joints designed,make the robot easy to build and also to tear apart;
High proportion of payload to self-weight, cost-effective, higher applicability, get portability and heavy payload at the same time;
No need of any safety fences, JAKA Zu 7 can realize tri-co interactions with operators, other robots and working environments.
Recommended industries and applications:
Automobile and Auto Parts, 3C Electronics, Advanced Manufacturing, New Energy, Medical Devices, Chemical & Synthetic Fibers, etc.
Product Parameters



| Payload | 7kg |
| Weight (W cable) | 22kg |
| Work radius | 819mm |
| Repeatability | ±0.02mm |
| Axis | 6 |
| Programming | Graphical programming, Free-drive |
| Teach pendant | MT(PAD/Mobile)APP |
| Collaborative operation | In compliance with GB 11291.1-2011 |
| Certificate | CR CE 15066 |
| Robot | Work scope | Max speed |
| Joint 1 | ±270° | 180°/s |
| Joint 2 | -85°,+265° | 180°/s |
| Joint 3 | ±175° | 180°/s |
| Joint 4 | -85°,+265° | 220°/s |
| Joint 5 | ±270° | 220°/s |
| Joint 6 | ±270° | 220°/s |
| Max speed | / | 1.5m/s |
| Payload | 3kg |
| Weight (W cable) | 12kg |
| Work radius | 626mm |
| Repeatability | ±0.02mm |
| Axis | 6 |
| Programming | Graphical programming, Free-drive |
| Teach pendant | MT(PAD/Mobile)APP |
| Collaborative operation | In compliance with GB 11291.1-2011 |
| Certificate | CR, CE, 15066 |
Control Box
Function introduction
| IP Specification | IP44 |
| Tool I/O | 16 digital input,16 digital output,2 analog input or output |
| I/O Power | 24V |
| Communication | TCP/IP, Modbus TCP, Modbus RTU |
| Power | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Cabinet Size | 410×307×235 (mm) (W×H×D) |
| Package Size | 600×325×400(mm)(L×W×H) |
| Weight (W cable) | 12kg |
| Material | Stainless steel |



Specifications
Scope and speed
Character